כרם ענבי יין: מכונה אחת חוסכת כ-90-100 עובדים זרים

יתרונו הגדול של ענף הגפן ליין הוא במיכון, כאשר מרבית העבודות בכרם ניתנות לביצוע באמצעות מיכון חקלאי * מלבד הבוצרת, עלות רוב המיכון הוא בסביבות ה-70-90 אלף שקל

"רוב ענף הגפן ליין הוא ממוכן, כלומר את כל העבודות שיש לבצע בכרם אנחנו מסוגלים לעשות היום באמצעות מכונות", אומר שוקי יחזקאלי, מדריך שה"מ המתמחה במיכון לענף הגפן.

המיכון החקלאי בו נעשה שימוש בענף הגפן, הוא:

 

* בוצרת - הבוצרת הופכת את עבודת הבציר לקלה וחסכונית ביותר. נכון, עלות הבוצרת היא גבוהה למדי, אולם חישובים מראים שעלות עובדים זרים בבציר היא כמעט פי שלוש מעלות הבוצרת. כמו כן, חשוב לציין שניתן להשתמש בבוצרת למסיק זיתים אינטנסיבי.   

החיסכון: כ-2500 ימי עבודה (בכרם בן 500 דונם, דרושים 700 עובדים לסיום הבציר ומדובר בחסכון של כ-800 ימי עבודה). עלות טון בציר בבוצרת: כ-170 שקל. עלות טון בבציר ידני: בין 350 ל-500 שקל.    

המחיר: בין 700 אלף שקל ל-1 מיליון שקל

חברות: נ. פלדמן ובניו, רם מיכון חקלאי, האחים נעים

 בוצרת מתוצרת "ניו-הולנד", בכרם ליד זכרון יעקב. חיסכון עצום של ימי עבודה. צילום: עמוס דה וינטר

 

* מחלנת לכרם יין קטנה - המחלנת כשמה כן היא: עושה חלונות, באזור של האשכולות, כדי שיחדור יותר אור, מה שישבח את איכות ענבי היין. את החלונות עושה המכונה ע"י הורדת עלים באזור האשכולות.

החיסכון: כ-236 עובדים זרים ב-500 דונם.

המחיר: כ-60-70 אלף שקל.

חברות: האחים רז, רם מיכון חקלאי

 

* זמירה חורפית - בתום הבציר, נרגעת העבודה והחקלאי אמור להתחיל מהתחלה, בתחילת החורף, באמצע מרץ. מכיוון שעד עתה הייתה לכורמים בעיית כוח אדם, החלו לעבוד על הזמירה בנובמבר. הכנסת מכונת הזמירה מאפשרת למגדלים להתחיל בזמירה חודש מאוחר יותר, בדצמבר ויש כורמים בעלי כרם קטן יותר, שמתחילים בזמירה בינואר.

החיסכון: כ-90 עובדים זרים.  

המחיר: בין 60 ל-200 אלף שקל.

חברות: האחים רז, רם מיכון חקלאי

 

* מכונה לקיטום - בעלת הספק מאוד גבוה, עובד עושה עבודה של 2 דונם ליום, בעוד המכונה עושה כ-70 דונם.

החיסכון: כ-90 עובדים זרים.  

המחיר: רגילה - כ-50 אלף שקל. כפולה - כ-90 אלף שקל.

חברות: רם מיכון חקלאי, האחים רז.

 

* מכונה להורדת "חזירים" - מדובר במכונה להורדת ענפים לא רצויים, שגדלים בגפן. בעוד עובד 1 מסיים דונם אחד ב-2 ימי עבודה, המכונה מסיימת 40-50 דונם ביום עבודה אחד.

החיסכון: כ-30-50 עובדים זרים.  

המחיר: כ-100 אלף שקל.

חברות: רם מיכון חקלאי

 

* מרסס דו שורתי - מרסס דו שורתי מרסס כ-14-15 דונם בשעה, לעומת 6 דונם בשעה של עובד זר. יתרון נוסף הוא שבמרסס דו שורתי, הריסוס יעיל יותר, ולכן, ניתן להשתמש בפחות חומר הדברה, שהוא משמעותי הן ליקבים והן לאיכות הסביבה.

המחיר: כ-80-90 אלף שקל.

חברות: האחים רז, מרססי דגניה.

 הכתבה פורסמה ב"משוב חקלאות" גיליון ספטמבר 2009

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים