אין מים ואין גם כסף: המתמודדות במכרז ההתפלה הגדול בישראל לא משיגות מימון

>> המועד האחרון להגשת הצעות במכרז להקמת מתקן ההתפלה בשורק נדחה מאמצע יוני ל-22 ביולי - כך נודע ל-TheMarker. לפי הערכות, המכרז נדחה מפני שהקבוצות המתמודדות בו מתקשות להשיג ליווי פיננסי לפרויקט, שעלותו מוערכת ב-2 מיליארד שקל. למרות הדחייה, בשוק חוששים שהחברות לא יצליחו לגבש הסדר מימון והמדינה תיאלץ לתת להן ארכה נוספת.

לפי הערכות, מצוקת האשראי והעובדה כי מדובר בפרויקט חסר תקדים בהיקפו בישראל יחייבו את המתמודדות במכרז להיעזר במספר רב יחסית של גופים מממנים. זאת בזמן שהבנקים המקומיים מתמודדים עם דרישות הלימות הון ומרבית הבנקים הזרים נמנעים מליווי פרויקטים בישראל.

בכנס המממנים של הפרויקט, שנערך בחודש שעבר, הדגישו בכירי אגף החשב הכללי באוצר כי כדי להתמודד עם אתגרי המימון שמציב משבר האשראי הם מעוניינים לשלב לצד המימון הבנקאי גם מימון מוסדי. הדברים נאמרו לאחר הפרסום ב-TheMarker, שלפיו נפגשו אנשי האגף עם מנהלי הגופים המוסדיים כדי לגבש מתווה להענקת אשראי מוסדי לפרויקטי תשתית. ואולם בין הצדדים עדיין לא גובשה הסכמה, ומצוקת האשראי וסוגיית ההגנה מפני תנודתיות שער הריבית עדיין לא נפתרו.

המתקן בשורק הוא מתקן ההתפלה הרביעי שיוקם בישראל - והגדול מכולם. הוא אמור לספק 150 מיליון קוב מי ים מותפלים בשנה. המתקן יוקם בשיטת PFI, שבה זכיין פרטי בונה ומתפעל אותו במשך תקופה מוסכמת מראש תמורת הבטחת רכישת המים המותפלים בידי המדינה במחיר נקוב. המכרז כולל גם אופציה להקמת תחנת כוח בהיקף ייצור של 90-100 מגה-ואט.

הדירוג האינדיקטיווי שניתן לפרויקט בידי חברת מידרוג הוא Aa3 לתקופת ההקמה ו-Aa2 לתקופת התפעול. הפעלת המתקן צפויה כעת ב-2013.

לפי שעה מתמודדות במכרז שלוש קבוצות: קונסורציום משותף להנדסת התפלה (IDE) ולזרוע המים של קרן האצ'יסון העולמית; תה"ל שחברה לתאגיד ואוליה (Veolia) הצרפתי; וחברת GES מקבוצת גרנית הכרמל, שתתמודד יחד עם חברות התשתיות שפיר הנדסה וברן.

באחרונה דיווח TheMarker כי פורקה הקבוצה המשותפת של ג'נרל אלקטריק (GE) ושיכון ובינוי - לאחר ש-GE פרשה מהמכרז על רקע הקשחת תנאי האשראי של הבנקים הזרים. שיכון ובינוי פועלת פועלת בימים אלה לאיתור שותף אסטרטגי חלופי, כדי שלא לאבד את זכותה להשתתף במכרז.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מועד ההגשה נדחה לאור בקשות המתמודדים וצפי מעודכן לאישור התוכנית הסטטוטורית".

קישור לכתבה המקורית באתר דה מרקר:
http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20090521_1087011

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים