החקלאים חוששים מחורף סוער: עליה של 15% בבקשות לביטוח כנגד נזקי טבע בחקלאות

4/10/2009

בעקבות נזקי הטבע החריגים בשנתיים האחרונות שילמה קנט למבוטחים כחצי מיליארד ₪ 

 

האם אנו צפויים לחורף סוער במיוחד? נראה כי על פי החקלאים בארץ, התשובה היא חד משמעית "כן". מנתוני חברת הביטוח קנט המבטחת נזקי טבע בחקלאות, עולה כי חלה עליה חדה של כ- 15% בבקשות לביטוחים השונים כנגד נזקי טבע בחורף הקרוב, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הגידול בביקוש לביטוח נגד נזקי טבע, מקיף את כל ענפי גידולי החורף ובכללם, ענף הדרים, הירקות וצמחי הנוי.

 

בקנט מייחסים את הגידול החד בביקוש לתחזיות ולפיהן אנו צפויים לחורף גשום במיוחד ולדיווחים אודות אסונות טבע שכבר מתרחשים במדינות שכנות כגון גשמים חסרי תקדים והצפות בטורקיה, והצונאמי באוקיינוס השקט. כמו כן, הגשם החריג שירד בראש השנה, גורם אף הוא לחשש כבד מפני הנזקים הצפויים בחורף הקרוב. על פי ההערכות, השנה צפויה להיות "שנת אל ניניו" (התחממות מחזורית בפני המים באוקיאנוס האטלנטי, הגורמת להיווצרותו של מזג אוויר גשום וסוער במיוחד). ישראל חוותה את תופעת האל ניניו בחורף 1991-92 שבו הנזקים בחקלאות הגיעו לכדי 700 מליון ₪. כזכור, באותו חורף, עלה נחל האיילון על גדותיו שלוש פעמים וירדו שלגים וברד כבד.

 

בקנט מזכירים כי בשנתיים האחרונות נגרמו לחקלאים נזקים גדולים בעיקר כתוצאה מהקרה שהתרחשה בינואר 2008 ושגרמה לנזקים של כ- 420 מיליון ₪, וכתוצאה מהקרה, הברד, והחורף השחון של 2009, שגרם לנזקים בהיקף של כ-  80 מיליון ₪ נוספים.

 

דוד גינזבורג, מנכ"ל קנט: "כבר עכשיו, כתוצאה מהגשמים שירדו בראש השנה, ידוע לנו על נזקים שנגרמו ליבולים החקלאיים, אולם עדיין מוקדם להעריכם. ללא ספק, חקלאים רבים חוששים מתופעת האל ניניו עליה מדברים החזאים, ומקדימים לבטח את יבוליהם. אנחנו זוכרים היטב את החורפים הקשים של 91'- 92', שהביאה איתה שנת האל ניניו. באותה תקופה, שהייתה גשומה מאוד והתאפיינה בכמויות גדולות של ברד, שלג, שיטפונות וקרה, ניזוק שטחי גידול רבים. נזק כבד נגרם אז לחקלאים והממשלה נאלצה להכריז על אסון טבע בחקלאות. אנו בתקווה שתחזיות אלו לא יתממשו ונזכה לשנה ברוכת גשמים ללא נזקים".

 

אודות קנט

חברת הביטוח קנט - קרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, פועלת משנת 1967 כחברת ביטוח ממשלתית עסקית בשותפות עם 14 ארגונים חקלאיים נוספים, ביניהם: התאחדות האיכרים, האיחוד החקלאי, מועצת הייצור החקלאית וארגוני מגדלים. לחברה למעלה מ – 17,000 מבוטחים והיא נחשבת לבין המובילות בעולם המערבי במתן פתרונות ביטוחיים לענפי החקלאות השונים.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים