לקראת בציר 2009 - ערן הרכבי

עבר עלינו חורף לא שגרתי בו מירב הגשמים ירדו בסופו, אחריו הגיע אביב די רגוע ללא ארועי אקלים קיצוניים, למעט ארוע סופה חמה שבלט בעוצמתו באזור השפלה וההר המרכזי . ארוע זה גרם בחלק מהכרמים לקיטומים מוקדמים ועצירת צימוח וחלקם לא הצליח להגיע לנוף הרצוי. ברוב הכרמים ההתפתחות היתה תקינה וניתן היה להתחיל בהשקיה די מאוחר בעונה מה שיאפשר לחלק מהכורמים לעמוד בקיצוצי המים שהוטלו השנה.

 

היבולים ברוב הכרמים משביעי רצון והצפי הוא לעליה בנפח הבציר הכללי השנה.

מחלת הקמחון פגעה בחלק ניכר מהכרמים בכל רחבי הארץ. ברוב הכרמים נעצרה המחלה לאחר סדרת טיפולים שבמרכזם שימוש בגופרית.
לא צפוי נזק משמעותי מהמחלה אולם בכרמים שהפגיעה היתה קשה יש לשפר בעתיד את איכות הריסוס. בשנה שהקמחון תוקף בעוצמה רבה ליעילות הריסוס יש השפעה דרמטית. להערכתי רוב התקלות של קימחון היו במשקים שמרססים במרסס מפוח ספידט. 

נטיעות כרמים חדשים נמצאים בתחילתם. לקראת סוף יולי יווצר עומס נטיעות רב מאחר ויצור השתילים התעכב השנה בעיקבות עיכוב בהגעת חומר ריבוי מחו"ל. כמו כן רצוי לסיים את הנטיעות עד טו באב החל ב-5 באוגוסט כדי להרויח שנה במניין העורלה.


אנו בתקופת הבוחל ברוב הכרמים. ישנה הקדמה מסויימת במועד תחילת הבוחל בחלק מהזנים כגון בסירה. קשה לצפות עדין את מועדי הבציר מאחר והם תלויים ביבול של כל כרם, כמו כן הם מושפעים  מטמפרטורות  יום ולילה שישררו ביולי  ואוגוסט הקרובים. לילות חמים במיוחד ביחד עם שרבים יביאו לדחיה ועיקוב בהבשלה.

נאחל לכולם בציר איכותי ורווחי

ערן הרכבי

רפרנט גפן יין, שה"מ

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים