נטיעות ובציר 2009

נטיעות קיץ 2009 כבר מאחורינו. תקופה לא קלה עברה על הנוטעים ועל השתלנים .  איחור בקבלת חומר הריבוי מצרפת הקשה על תכנון ההרכבות במשתלה מצד אחד, ומצד שני דחה את תקופת הוצאת השתילים מהמשתלה. שיתוף פעולה טוב בין הכורמים והשתלנים אפשר מציאת פתרון לכל חלקת נטיעה, ואפשר נטיעת קרוב ל-7000 דונם כרמים חדשים במהלך של כשבועים ובסיכומו של דבר בוצעו רוב הנטיעות המתוכננות בזמן.
הכנת השטחים לנטיעה היתה טובה ברוב המקומות מה שתרם להצלחת הנטיעות גם במקומות שהשתילים לא היו מפותחים מספיק ונאלצו לטעת אותם בגלל מגבלת טו באב.
ענף כרם היין מתקרב כיום ל-50,000 דונם כרמים כאשר רק 37,000 דונם מתוכם מניבים ב-2009. רוב היקבים עוסקים בנטיעות בתקופה האחרונה במטרה להגדיל את יצור היין. ברור לכולם שכיום ישנו מחסור ביין ביקבים. הענף קולט בשנים האחרונות 45 אלף טון ענבים, אולם נשאלת השאלה מה יקרה אם כל היקבים יגדלו בקליטת הענבים. בשנת 2012 צפוי שנעבור את ה-60 אלף טון ענבים. האם הענף מסוגל להתמודד עם נפח יין כזה? במידה ויקבים יגיעו עם מלאים גדולים מידי של יין לשנת 2015, שהיא שנת שמיטה צפוי לנו משבר נוסף בענף.
בציר 2009 החל באיחור מסויים ולא ברור מדוע, אולם נראה שכרגע ההבשלות מתקדמות יפה והבציר נכנס להילוך יותר גבוה. למרות שרובנו הערכנו יבולים טובים השנה,  עד כה רוב הכרמים נבצרו ביבולים נמוכים עד סבירים. אולם הבציר רק בתחילתו ונמתין לסיומו. איכות הענבים השנה טובה יותר, המתבטא בעיקר בצבע טוב יותר.
וירוס קיפול העלים לא פסח עלינו גם השנה .  כבר בתחילת אוגוסט נראו כרמים לא מעטים באזורי גידול שונים מתחילים להאדים. האדמה מתחילה במספר גפנים בחלקה ומתרחבת עם הזמן לגפנים נוספות עד כדי עשרות אחוזים בחלקה. הפגיעה העיקרת מתבטאת בעיכוב הבשלה ובאיכות הענבים.
חשוב ביותר, על הכורם להגדיר את הנגיעות בחלקות השונות שלו. כיום זה הזמן לבצע הגדרה זו. להגדרה זו  חשיבות רבה בהתייחסות של מעבר מיכון בין החלקות מהיום והלאה. תמיד יש להתחיל בחלקות נקיות ולעבור לנגועות. המיכון מסוגל להעביר כנימות קמחיות הנושאות את הוירוס מחלקות נגועות לנקיות ולגרום להדבקתם. במידה ועוברים מחלקה נגועה לנקיה יש לשטוף טוב את הכלים ובעיקר לגבי בצרות המגיעות מחלקות נגועות.
 
  
מאחל לכולם המשך בציר איכותי ורווחי
ערן הרכבי
רפרנט גפן יין, שה"מ
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים